середа, 11 грудня 2024 р.


 Українська хустка - окраса, символ, оберіг.

Хустка з давніх давен основний і улюблений головний убір української жінки. Щоправда, окрім хустки, були й інші головні убори: намітка, перемітка, обрус. На Подніпров'ї носили хустку поверх очіпка, на Львівщині - поверх бавниці.

Способи пов'язування хустки, які частково наслідували способи пов'язування наміток, були різними. У північних районах хустку пов'язували на маківці, на Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав'язували на потилиці.

Хустка здавна відігравала важливу оберегову й магічну функцію. 

Вишиті хустки в Україні завжди були білого кольору.

Барвисті хустки, що були модними на півдні України, запозичені від південних слов'ян - болгарів, сербів, а ті в свою чергу перейняли той звичай від турків та персів.

Хустка, якою жінки покривали голову, щоб не "світити волоссям", все ж залишала відкритим обличчя, що свідчить про волелюбство українок.

У бібліотеці діє виставка "Українська хустка - окраса, символ, оберіг". Гортаючи сторінки книги "Звичаї нашого народу" ( автор Олекса Воропай), у розділі "Ой, хустина, хустиночка!..." дізнаємось як користувались хусткою жінки й дівчата в побуті; про обрядове значення хустки; про хустку як мистецький твір.

Немає коментарів:

Дописати коментар

 10 грудня - День прав людини. Міжнародний день прав людини.