пʼятниця, 19 травня 2023 р.


 Вишиванка.

18 травня бібліотека провела народознавчу мандрівку "День вишиванки", учасниками якої стали учні 4 класу місцевої школи.

Вишиванка - традиційний одяг українців. Це сорочка, прикрашена вишивкою різних кольорів і форм. Для вишивання найчастіше використовують нитки червоного, чорного, синього, зеленого та золотого кольорів.

Вишита українська сорочка з льону з давніх - давен є символом здоров'я та краси, щасливої долі й родової пам'яті; оберіг і захист від злого ока і слова.

Першим модником у вишиванці був Іван Франко, який поєднав вишиванку з буденним одягом, а саме з піджаком.

четвер, 18 травня 2023 р.


 День вишиванки.

Щороку в Україні в третій четвер травня відзначають День вишиванки.

У культурі кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка - своєрідний код українського народу з зашифрованими оберегами та знаками.

понеділок, 15 травня 2023 р.


 Павло Скоропадський .

15 травня - 150 років від дня народження Скоропадського Павла Петровича( 1873 - 1945) - відомого військового, громадського, політичного діяча, гетьмана України(1918).

Народився в Німеччині в українській родині. Належав до відомого старшинського козацького роду. Скоропадський пройшов дві війни - російсько - японську та Першу світову. Завдяки великій популярності Залізного Гетьмана, як називали П. Скоропадського, 6 жовтня 1917 року в Чигирині його було обрано військовим отаманом Вільного козацтва. Один із організаторів оборони України від наступу більшовицьких військ.

Гра долі підняла його на зовсім короткий час (з 29 квітня по 14 грудня 1918 р.) на вершину влади: 29 квітня 1918 року став гетьманом України. Перебуваючи при владі будував українську державу. Упродовж правління Павла Скоропадського уряд ухвалив близько 400 законодавчих актів. Універсалами Скоропадського були створені Українська Академія Наук, українські університети - у Києві та Кам'янці Подільському, 150 українських гімназій. Україна досягла певних успіхів у галузі науки, освіти та культури. Незважаючи на певні успіхи, гетьманський уряд не мав широкої підтримки в Україні.

14 грудня 1918 року гетьман зрікся влади, виїхав до Німеччини.

Наслідки власних політичних рішень дорого коштували гетьманові: оголошений поза законом, змушений був шукати притулку за кордоном.

Під час Другої світової війни Павло Скоропадський сприяв звільненню українських військовополонених з німецьких концтаборів.

Протягом 1938 - 1941 років Скоропадський намагався згуртувати всі українські сили в діаспорі.

Помер 26 квітня 1945 року внаслідок поранень, отриманих під час бомбардування. 

Постать гетьмана Павла Скоропадського неоднозначна. Ким же він був насправді? Відповідь на це питання допоможуть знайти історичні книги.


Зокрема, книга історика В Савченка  "Павло Скоропадський - останній гетьман України". При написанні книги автор використав архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.

вівторок, 9 травня 2023 р.


 Україна та Європейський Союз: прямуємо разом.

Україна є пріоритетним партнером Європейського Союзу. ЄС підтримує Україну для забезпечення стабільного та демократичного майбутнього для всіх її громадян. 

Відносини між Україною та Європейським Союзом були започатковані ще в грудні 1991 року.

У Постанові Верховної Ради України від 2 липня 1993 року "Про основні напрями зовнішньої політики України" Україна вперше заявила про власні євроінтеграційні прагнення. У документі закріплювалося, що "перспективною метою української зовнішньої політики є членство України в Європейських Співтовариствах за умови , що це не шкодитиме її національним інтересам".

23 червня 2022 року Європейська Рада у своїх висновках визнала європейську перспективу України та вирішила надати їй статус країни - кандидата.

З першого дня повномасштабного російського вторгнення, з 24 лютого 2022 року, ЄС підтримує Україну, надаючи політичну, фінансову, військову та гуманітарну підтримку; запроваджуючи жорсткі санкції проти Росії.

Після 24 лютого 2022 року країни ЄС прийняли мільйони людей з України й зареєстрували близько 4 мільйонів для тимчасового захисту.

Від початку агресії з боку Росії, ЄС посилив невідкладну допомогу для зміцнення кіберстійкості України.

Місія ЄС з військової допомоги на підтримку України вирішує невідкладні та довгострокові потреби Збройних Сил України.

Україна продовжує виконувати Угоду про асоціацію, досягнувши помітного поступу на різних напрямах.

Головною особливістю нинішнього етапу руху до ЄС є те, що наша країна ціною величезних жертв відстоює свій європейський вибір і захищає ЄС від російської агресії.


 День Європи.

В 2023 році Україна вперше в історії відзначає День Європи разом із країнами Європейського Союзу - 9 травня.

Європейський вибір України - це запорука її розвитку.

Разом до перемоги!

понеділок, 8 травня 2023 р.


 8 травня -День пам'яті та примирення.

Законом України "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років" встановлено День пам'яті та примирення, який відзначається щорічно 8 травня з метою вшанування пам'яті всіх жертв Другої світової війни 1939 -1945 років.


Цього року Україна вдруге відзначає День пам'яті та примирення в умовах повномасштабної збройної агресії Росії. Сучасна війна - це жахливі воєнні злочини з боку російської армії та політично - військового керівництва РФ.

Війна - це не лише танки й масштабні бої, це і мільйони людських бід.

Сьогодні російська влада фактично зруйнувала систему міжнародних відносин, встановлену після Другої світової війни.

Путінська Росія говорить про "вирішальний внесок у перемогу над нацизмом росіян". Жодна країна не може претендувати на виняткову роль у перемозі над нацизмом. Перемога - це результат титанічних зусиль десятків держав і сотень народів.

Нині РФ зазіхає на територіальну цілісність України. Ми захищаємо рідну землю, тому неодмінно переможемо. Міць наших Збройних Сил є запорукою існування держави.

Згадуючи про Другу світову війну 8 травня, світова спільнота має пам'ятати: сучасна Росія - це жорстокий агресор, який нехтує міжнародним правом і прагне силової ревізії кордонів.

пʼятниця, 5 травня 2023 р.


 Ірина ВІльде.

5 травня 1907 року народилась українська письменниця Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Полотнюк) в місті Чернівці.

Лауреатка Шевченківської премії. В 1965 році удостоєна премії імені Т. Шевченка за роман "Сестри Річинські".

 Літературний календар 8 січня - 90 років від дня народження Василя Симоненка (1935 - 1963), українського поета, журналіста.